That means each egg is worth 40 cents. A dozen being 2.40$. I thought you guys were paying 6+$ for a dozen? Or is the 40k number before the stores profit margin.
a dozen ‘organic’ eggs being $2.40 sounds like a current producer price to a distributor. difference between that and the shelf price is profits for someone somewhere along the distribution chain.
That means each egg is worth 40 cents. A dozen being 2.40$. I thought you guys were paying 6+$ for a dozen? Or is the 40k number before the stores profit margin.
a dozen ‘organic’ eggs being $2.40 sounds like a current producer price to a distributor. difference between that and the shelf price is profits for someone somewhere along the distribution chain.
12x $0.40= $4.80 That matches/slightly exceeds prices I’ve been seeing.
Your arithmetic is off by a factor of 2.
lol wtf, i guess my brain froze while i was typing this. I was thinking of a standard 6x package of eggs like i have it in my shelf but typed dozen…
$4 a dozen seems to be common for the low end outside of large cities, there’s definitely some weird math.